Bio

Malířka a kreslířka Veronika Holcová (*1973) má výjimečnou představivost, intuitivně balancuje mezi realitou a fantazií. Svět intuice a imaginace nemá pevné hranice, proto její obrazy umožňují volnou interpretaci. Do všech se promítá její osobní život, pocity, zážitky, vzpomínky, představy, sny. Její tvorba se rozvíjí ve dvou základních liniích – kresbě a malbě.

Její malby jsou poetické a křehké, nacházejí se na pomezí mezi malbou a kresbou štětcem, spojují volnost náhodně utvořené skvrny s propracovanými detaily. Vznikají postupně jako výsledek dlouhého procesu a intenzivního soustředění. Zobrazuje hlavně krajiny, které jsou na první pohled známé a reálně existují a nebo skutečná místa připomínají. Působí přitom meditativně, snově a trochu znepokojivě, protože skrývají zvláštní tajemství. Primárním záměrem není věrně zobrazit viditelnou skutečnost, ale vyjádřit její podstatu. Zobrazení krajiny tak získává metafyzický přesah.

Její dílo je zastoupené ve sbírkách Národní galerie v Praze a v soukromých i veřejných sbírkách v České republice, Kanadě, Švýcarsku, Itálii, Německu, Velké Británii a USA.

Dílo

Kamufláž / Camouflage

akryl a olej na plátně
2023
70 x 60 cm

Torzo

olej na papíře
2019
105 × 66 cm

Putování / Wandering

olej, akryl a asfalt na plátně
135 x 115 cm

Hear your intuition

olej na papíře
2019
65 x 50 cm

Just About His Age

olej na papíře
2019
65 x 50 cm

Podobní umělci